zmiana przepisu E9 - wejścia płóz

Więcej
10 lata 3 tygodni temu #2041 przez Tomek Zakrzewski
Otrzymałem kilka pytań dotyczących użytego przeze mnie określenia:

Błąd został skorygowany i w najbliższym sezonie 2014/2015 będzie obowiązywał przepis w prawie starym brzmieniu

zawartego w informacji o aktualizacji przepisu E9. Już uzupełniam co miałem na myśli pisząc "w prawie starym brzmieniu".

W starym brzmieniu, w odniesieniu do płóz płytowych (tasaków) obowiązywał dodatkowo przepis mówiący, że kształt płozy może być dowolny, z tym, że dzioby wszystkich płóz muszą być zaokrąglone promieniem 16 mm lub większym. Na tym 16mm promieniu na wejściu płozy musiał być promień min. 3.2mm zamiast ostrza. Nowy przepis nie zawiera zapisu o min. promieniu 3.2mm.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 1 miesiąc temu #2016 przez P74
Tomek dzięki,zwięźle i na temat.Pozdrawiam JT

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 1 miesiąc temu - 10 lata 1 miesiąc temu #2015 przez Tomek Zakrzewski
Podczas ostatnich mistrzostw mieliśmy nietypowy przypadek związany z błędem w aktualizacji interpretacji przepisu z 2010 roku, który w istotny sposób wypaczył jego dotychczasowe brzmienie. Błędny zapis pojawiał się w publikacjach w 2011, 2012, 2013 oraz 2014 roku. Błąd został skorygowany i w najbliższym sezonie 2014/2015 będzie obowiązywał przepis w prawie starym brzmieniu.

Dokładne brzmienie przepisu w oryginale i tłumaczeniu na PL umieściłem w dziale Klasa DN -> Komisja techniczna. Po przeczytaniu tej informacji polecam przestudiować nowy przepis w całości, gdyż poniżej nie skupiam się na wszystkich jego aspektach, a tylko tych najważniejszych.

W związku z tym, iż mętlik związany przygotowaniem płóz w dalszym ciągu rodzi pytania, postaram się w skrócie wyjaśnić o co w tym chodzi i jak właściwie przygotować płozy na najbliższy sezon.

Przede wszystkim należy wyznaczyć linię 19mm, która jest punktem granicznym pomiędzy częścią jezdną płozy a wejściem płozy. W każdym przypadku gdy używam terminu "płoza" chodzi o jej stalową część a nie korpus. Do wyznaczenia tego punktu doskonale nadaje się 2-częściowy szablon przygotowany przez naszego mierniczego Zdzisława Prota (niewielki wydatek, który pozwala na dokonanie szybkich pomiarów najistotniejszych elementów związanych z płozami). Stawiamy płozę na ostrzu w jej normalnej pozycji i zaznaczamy linię 19mm. Szablon 19mm można wykonać też z tektury lub użyć zwyczajnej miarki.


Powinniśmy wyznaczyć podział w taki sposób:


Drugi koniec tego szablonu zawiera 10mm wcięcie do określenia obszaru wejścia płozy, który można profilować. Pamiętajmy, że wcięcie ma dokładnie 10mm, a marker pozostawi linię przesuniętą o około 1mm. Wyznaczamy pole:


W ten sposób wyznaczamy newralgiczne punkty płozy. Przygotowujemy wejście zgodnie z opisem. Pamiętajmy, że kolejność powinna być następująca:
1. Wyznaczamy linię 19mm.
2. Wejściu płozy nadajemy promień min. 1,6mm.
3. Zaznaczamy obszar 10mm i zaczynami profilowanie (wielu zawodników w ogóle pomija ten krok nie profilując płozy).



Zanim przejdziemy do punktu 3 opisanego powyżej należy upewnić się, że na całej długości wejścia płozy nasz promień ma 1,6mm lub więcej. Do tego służy drugi szablon, na którym wycięty jesy minimalny promień.


Naszą linię 19mm przenosimy na ostrze:


A następnie przy użyciu szablonu sprawdzamy, czy całe wejście płozy spełnia warunek minimalnego promienia.


I na koniec trzy uwagi praktyczne:
1. pamiętajcie, że przejście między ostrzem na części jezdnej płozy a wejściem płozy powinno być płynne. Trzeba zatem zacząć zaokrąglać ostrze odpowiednio wcześniej poniżej linii 19mm tak, aby po jej przekroczeniu minimalny promień był już osiągnięty.
2. Minimalny nie oznacza, że dokładnie taki musi być. Zawsze lepiej być po bezpiecznej stronie. Zamiast 10mm wyznaczcie 9mm, zamiast linii 19mm wyznaczcie linię17mm (dla rozpoczęcia promienia 1,6mm) oraz linię 21mm (dla wyznaczenia pola 10mm).
3. Pamiętajcie, że w wyniku kolejnych ostrzeń płozy jej wysokość będzie się zmniejszała, a zatem wcześniej wyznaczony punkt 19mm i pole 10mm będą się obniżały i po jakimś czasie wasza klasowa płoza może stać się nieklasowa.

Powodzenia przy przygotowywaniu płóz.
Ostatnia10 lata 1 miesiąc temu edycja: Tomek Zakrzewski od.
Za tę wiadomość podziękowali: : P74, Jan 3,16

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 1 miesiąc temu #2014 przez Maciej, P 247
Nowy post
Oficjalnie zatwierdzono zmianę w przepisach klasowych - specyfikacja E9. To ta dotycząca wejść płóz. Komitet Techniczny przygotował zmianę. Dokładny opis przedstawi już niebawem Tomek Zakrzewski.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: Tomek Zakrzewski
Czas generowania strony: 0.062 s.