Na litweskim jeziorze Kertuoja  dzisiaj rywalizację zakończyli najmłodsi zawodnicy (dwa tygodnie temu odbyły się tam mistrzostwa Europy). W bardzo trudnych warunkach rozegrano 7 wyścigów w klasach DN i Ice Optimist. W DNie tytuł mistrzowski obronił Szwed Oskar Svensson (6pkt.) wyprzedzając Estończyka Rasmus Maalinn (15pkt.). Po brąz sięgnął Czarek Sternicki z Giżyckiej Grupy Regatowej (24pkt.). 

W dzisiątce znaleźli się również:

5. Mateusz Gigielewicz (37 pkt.)

7. Jakub Kamiński (40 pkt.)

8. Jakub Śliwiński (52 pkt.)

Tak Czarek podsumowuje zmagania: Tegoroczne juniorskie mistrzostwa świata były dla mnie bardzo wymagającymi regatami od samego początku - jako że jestem studentem, a termin zawodów nakłada się na początek letniego semestru na uczelni, nie mogłem sobie pozwolić na wcześniejszy wyjazd do miejsca regat pomimo, że koledzy klubowi wyrazili takie chęci. Mimo tego udało nam się potrenować dwa pełne dni przed regatami, oprócz nas na taki ruch zdecydowali się jedynie Litwini. Podczas dni treningowych czułem duży gaz, warunki wietrzne i lodowe były jednymi z moich ulubionych, niestety pierwszy dzień regat nie był tak łaskawy, wiatru było trochę więcej niż w niedzielę i bojer już tak nie stroił. Pierwszy dzień regat zakończyłem na pozycji 4 na remisie punktowym z miejscem 3, jednak czułem na plecach oddech kolegów klubowych na pozycji 5 i 6 z dwupunktową stratą i ubiegłorocznego zdobywcy brązowego medalu, który tracił do mnie trzy punkty na pozycji 7, tak naprawdę każdy z nas miał szansę na zdobycie medalu. Warunki podczas drugiego dnia ścigania okazały się „szyte na miarę” pode mnie. Umiarkowany, kręcący wiatr, trudny tor - wymagało to dużej uwagi, częstego analizowania sytuacji i przede wszystkim dobrze dostrojonego sprzętu - jak się okazało wszystko u mnie zagrało, wywalczyłem dwa bardzo dobre miejsca w wyścigach, co zakończyło się zdobyciem brązowego medalu juniorskich mistrzostw świata. Szczególne podziękowania chciałbym skierować do mojego taty, który kilka dni przed regatami poświecił tydzień swojego czasu i pojechał ze mną na seniorskie mistrzostwa Europy, na których zdobyłem ogrom nowej wiedzy od kolegów bojerowców i miałem okazję trochę się „rozlatać”.

Złoto wśród kobiet wywalczyła Estonka Lisbeth Taggu wyprzedzając Laurę Banach (MKŻ Mikołajki) oraz Litwinkę Greta Kalinauskaitė.

Po zakończeniu regat Laura powiedziała: warunki były bardzo ciężkie, sporo lepkiego śniegu oraz mało wiatru nie pomagało w szybkim żeglowanu. Akwen niewybaczajacy nawet najmniejszych błędów. Dawałam z siebie wszystko, lecz nie wystarczyło to, aby obronić złoto. Moja przeciwniczka była bardzo szybka, ale to mnie nie zatrzyma i będę walczyć dalej bo jutro nowy dzień, nowe regaty, w których mam szanse obronić złoto mistrzostw Europy.

Laura Banach.

Do rywalizacji w dlasie DN zgłosiło się w sumie 24 zawodników i zawodniczek z czterech krajów.

Wyniki klasy DN Junior:  pdf 2023 Junior World Championship (61 KB)

W klasie Ice Opti podium zdominowali zawodnicy z Estonii:

1. Aron Poolma

2. Emma Mia Kaar

3. Anni Kubjas

Polacy nie startowali w IO.

Wyniki klasy Ice Optimist:  pdf 2023 Ice Optimist World Champ. (57 KB)

Od jutra startują mistrzostwa Europy.