Wszystkie informacje dotyczące MŚ i MAP 2023 znajdziesz w tej wiadomości:

Bojerowe mistrzostwa świata 2023, USA, dzień drugi.
Polska przeciwko Matt Struble. Tak w skrócie można podsumować dwa dni ścigania na jeziorze Kegonsa niedalego Madison w stanie Wisconsin.
Pierwszego dnia rozegrano jeden wyścig w bardzo słabym wietrze. Spora loteria, kilka niespodzianek takich jak zwycięstwo Bernda Zeigera z Niemiec. Karol finiszował 2., Łukasz 5., Adam 11., Robert wycofał się z wyścigu a Tomek dostał DSQ za kolizję. Ogólnie mogło być lepiej.
Drugiego dnia wiało solidne 10 węzłów przez cały dzień. Ściganie rozpoczęto od grupy złotej. Robert wygrywa pierwszy wyścig, Karol kończy na drugim, Łukasz 5., Tomek 7., Adam 23. Mocny akcent Polaków. I przez kolejne trzy wyścigi nasi reprezentanci zajmowali czołowe lokaty. Po rozegraniu piątego wyścigu weszła tzw. odrzutka czyli odrzucenie najgorszego wyniku. Dzięki temu obrońca tytułu mistrzowskiego Robert zalicza świetny come back i tylko z jednym punktem straty do lidera kończy drugi dzień regat (dzisiejsze wyścigi 1, 5, 2, 2). Karol z dzisiejszymi wyścigami 2, 4, 4, 6 ma zaledwie 2 pkt. straty do Roberta. Łukasz zaliczył 5, 2, 5, 5 zajmuje czwartą lokatę ze stratą 5 pkt. do Karola. Tomek (7, 7, 3, 4) też zaliczył dobry come back jest 4 pkt. za bratem. Na szóstym miejscu plasuje się Adam ze stratą 5 pkt. do Tomka. Adam dzisiaj wygrał swój pierwszy w życiu wyścig mistrzostw świata. Tylko prędkość światła była szybsza od Adama w wyścigu nr 3.
Zatem klasyfikacja wygląda tak: Matt Struble i za nim pięciu Polaków. Różnice punktowe są tak niewielkie, że każdy z dwóch pozostałych do rozegrania jutro wyścigów może wywrócić całkowicie kolejność medalową. A tor robi się trzymający i na jutro mamy prognozy słabo wiatrowe. Już dawno nie było tak emocjonujących mistrzostw świata.
Trzymajcie kciuki.
1st MATT STRUBLE USA (9) 4 3 1 1 18 9
2nd ROBERT GRACYK POL (38 DNF) 1 5 2 2 48 10
3rd KAROL JABLONSKI POL 2 2 4 4 (6) 18 12
4th LUKASZ ZAKRZEWSKI POL (5) 5 2 5 5 22 17
5th TOMASZ ZAKRZEWSKI POL (38 DSQ) 7 7 3 4 59 21
6th ADAM SZCZESNY POL 11 (23) 1 7 7 49 26

Komunikat prasowy 14.1.2023

Bojerowcy z całego świata przygotowują się jubileuszowych 50 mistrzostw świata. Pięćdziesiąt lat temu, w 1973 roku, klasa DN zorganizowała swoje pierwsze międzynarodowe zawody w Gull Lake w stanie Michigan. Zawodnicy z Estonii, Niemiec, Szwajcarii i Holandii dołączyli do żeglarzy z Ameryki Północnej, by rywalizować w pierwszych mistrzostwach świata, które wygrał Estończyk Ain Vilde. Od tego czasu mistrzostwa świata odbywały się na przemian w Ameryce Północnej i Europie, a bojerowa klasa DN stała się największą klasą jachtów lodowych na świecie.

Tradycja ta będzie kontynuowana również w tym roku. Mistrzostwa świata zaplanowano w Ameryce Północnej na 21-28 stycznia 2023 r. Regaty są organizowane przez Western Lakes Iceboat Region, który obejmuje Wisconsin, Minnesota, Illinois, Iowa, Indiana i północ Michigan. Do imprezy zgłosiło się już 100 żeglarzy lodowych z Europy i Ameryki Północnej.Obrońcą tytułu mistrza świata jest Robert Graczyk z Polski. Robert wygrał swoje pierwsze mistrzostwa świata w zeszłym roku w Storsjon w Norwegii. W połowie stycznia pojedzie do Stanów Zjednoczonych ze swoim partnerem treningowym Tomkiem Zakrzewskim, dwukrotnym mistrzem świata, by przygotować się do regat.

Szwedzka i europejska społeczność młodych żeglarzy lodowych skupi się na występie 19-letniego Szweda Oskara Svennsona. Fenomenalny junior zdobył wszystkie najważniejsze tytuły w kategorii Ice Optimisit i junior DN, a w 2022 wywalczył brąz seniorskich mistrzostw świata. W tym roku Svensson wygrał już mistrzostwa Szwecji z silną, międzynarodową konkurencją.

Zwycięstwo w tegorocznych mistrzostwach świata nie będzie łatwym zadaniem. Oprócz Graczyka, Zakrzewskiego i Svenssona, w tym roku w stawce są jedni z najlepszych żeglarzy, jakich widziała klasa, w tym:

  • Ron Sherry, pochodzący z Detroit 5-krotny mistrz świata i 14-krotny mistrz Ameryki Północnej
  • Matt Struble z San Diego, zamieni klapki i okulary słoneczne na kolce i gogle aby sięgnąć poswój 4 tytuł mistrza świata
  • Karol Jablonski, z Polski, 12-krotny mistrz świata
  • Lukasz Zakrzewski z Polski, mistrz świata z 2020 roku
  • James "T" Theiler, z Newport, obrońca tytułu mistrza Ameryki Północnej

Nie przegapcie relacji z mistrzostw:

Follow Harken on Instagram and Facebook for storytelling throughout the event.

IDNIYRA Instagram: https://www.instagram.com/idniyra/

IDNIYRA Facebook: https://www.facebook.com/groups/432333643482302

IDNIYRA Website: https://www.idniyra.org/

IDNIYRA Youtube: https://www.youtube.com/@dnsailing