Zarząd Ludowego Klubu Sportowego Charzykowy oraz charzykowska społeczność żeglarska z wielkim smutkiem przyjęła informację o śmierci nestora żeglarstwa charzykowskiego, wieloletniego członka naszego klubu Janusza Januszewskiego, który odszedł dzisiejszej nocy (16.05) w wieku 84 lat.

Janusz Januszewski przez całe swoje żeglarskie życie - zawodnika, trenera i instruktora związany był z Ludowym Klubem Sportowym Charzykowy. Pochodził ze sportowej rodziny, brat Henryk reprezentował LKS Charzykowy, a brat Edmund przez wiele lat był czołowym zawodnikiem i szkoleniowcem Bazy Mrągowo.

Wspaniały zawodnik, wielokrotny medalista mistrzostw Polski, członek kadry narodowej w klasie DN, reprezentant Polski na mistrzostwa świata i Europy w klasie DN. Szkoleniowiec kilku pokoleń zawodników LKS Charzykowy. Trener mistrzów Polski, medalistów Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży i Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Pod okiem p. Janusza na optimistach i cadetach w Charzykowach szkoliły się setki żeglarzy i bojerowców w klasie DN LKS-u Charzykowy.

Janusz Januszewski przez kilkadziesiąt lat był cenionym i bardzo doświadczonym sędzią żeglarstwa i żeglarstwa lodowego; przez kilka kadencji członek Zarządu LKS Charzykowy, pracował również w Zarządzie Floty Polskiej DN.

Człowiek o wielkim sercu - wielokrotnie udowodnił swoją miłość do żeglarstwa i żeglarzy, wspierając zawodników klubu na różnych etapach ich życia - nie tylko sportowego. Nigdy nie odmawiał pomocy, zawsze miał czas dla zawodników i wszystkich żeglarzy, którzy zwracali się do niego o wsparcie. Do końca aktywny członek klubu, sędziujący regaty, prowadzący szkolenie na optimistach, wyjeżdżający na regaty, zaangażowany w życie i działalność klubu. W klubie był codziennie, bez względu na pogodę czy porę roku, jeszcze w kwietniu pomagał nam przy Regatach Otwarcia Sezonu.

Janusz Januszewski był cenionym i lubianym przez dzieci trenerem, potrafiącym przekazać swoje wielkie doświadczenie i wiedzę. Był najstarszym czynnym zawodnikiem Floty Polskiej DN.

W ubiegłym roku podczas uroczystości obchodów 100. Rocznicy żeglarstwa w Polsce odznaczony najwyższym odznaczeniem Polskiego Związku Żeglarskiego – Medalem Za Szczególne Zasługi Dla Żeglarstwa Polskiego.

Dla naszego klubu i charzykowskich żeglarzy zakończyła się pewna era, p. Janusz dołączył do ukochanej małżonki Teresy i swoich braci, razem żeglują po niebiańskim oceanie.

Zarząd LKS Charzykowy, wyraża najserdeczniejsze wyrazy współczucia synowi Sławomirowi oraz bliskim śp. Janusza Januszewskiego.

Msza święta pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Charzykowach, 20 maja /sobota/ o godzinie 11.00. Po Mszy św. odprowadzenie zmarłego na cmentarz parafialny w Charzykowach.

Odznaczony:

 • Zasłużony Działacz Żeglarstwa Polskiego -1972 r.

 • Złota Odznaka Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej - 1981 r.

 • Złota Odznaka Zasłużony Dla BOŻŻ - 1996 r.

 • Medal 50 - lecia LZS-u -1997 r.

 • Medal 50 - lecia Floty Polskiej DN - 2017 r.

 • Honorowa Odznaka Zasłużony Dla Żeglarstwa Pomorskiego - 2022 r.

Sukcesy sportowe:

 • 1957- Mistrzostwa Polski Juniorów II miejsce - kl. Omega

 • 1970-Mistrzostwa Polski I miejsce - kl. DN

 • 1971- Mistrzostwa Polski III miejsce - kl. DN

 • 1972- Mistrzostwa Polski II miejsce - kl. DN

 • 1974- Mistrzostwa Świata XII miejsce- kl. DN

 • 1977- Mistrzostwa Europy VII miejsce- kl. DN