W sobotę 5. października w jednym z klubów żeglarskich na Kaszubach - UKŻ Lamelka, zaprezentowałem wykład popularyzatorski dotyczący bojerów. Lamelka to klub, który ma siedzibę nad jeziorem Brodno Wielkie, a swoją bazę ma w Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu "Złota Góra" (polecam jako miejsce spacerowe i żeglarskie).

Wykład odbył się w ramach zakończenia sezonu żeglarskiego - to zabawne, bo jako bojerowcy jesteśmy właśnie w fazie najintensywniejszych przygotowań i czekamy na rozpoczęcie naszego sezonu.

Prezentacja, wykład, pytania i odpowiedzi - wszystko trwało ok. 1,5 godziny i służyło zainteresowaniu Lamelkowiczów - tych najmłodszych i ich rodziców oraz władz klubu - bojerami. Opowiadałem o specyfice sportu bojerowego, o zawodach, o przygotowaniach do sezonu, o organizacji regat i - ogólnie - o co w tym wszystkim chodzi. Całość starałem się ukierunkować na promocję klasy Ice Optimist oraz obecność żeglarzy na lodzie. Moimi słuchaczami były osoby, które z bojerami nie mają żadnych doświadczeń (mam nadzieję, że nie wystraszyłem). Kolejne spotkanie - na początku zimy - będzie poświęcone "byciu na lodzie", czyli o tym, jak zabrać się za oswajanie zamarzniętego jeziora, czyli o bezpieczeństwie korzystania z wody w stanie skupienia - stałym.

Kto wie, być może za sezon dwa zobaczymy na zawodach zawodników IO z UKŻ Lamelka.