Nie tak łatwo jest rozegrać regaty bojerowe o czym mieli okazję przekonać się, po raz kolejny w tym sezonie zimowym, miłośnicy klasy Monotyp XV. 

Znalezienie odpowiedniego  miejsca do rozegrania kilku lotów okazało się nie lada wyczynem. Według pierwotnego założenia mistrzostwa Europy w klasie Monotyp XV miały się rozegrać w Estonii, niestety bardzo złe warunki pogodowe  (śnieżyca, gruba warstwa śniegu ) zmusiły bojerowców do szukania innego miejsca. 
Wszyscy zawodnicy mistrzostw przenieśli się do Łotwy, gdzie niestety, również stwierdzono złe warunki pogodowo –lodowe do rozegrania lotów.  Uczestnicy  zmagań mieli nie lada orzech do zgryzienia – gdzie panują wystarczająco dobre warunki? Po naradzie zespołów stwierdzono jednogłośnie, że największe szase na rozegranie czempiontu są w Polsce. Decyzja ta okazała się strzałem w dziesiątkę.
W terminie  7–8 marca 2013 roku w Giżycku, na jeziorze Niegocin, rozegrano mistrzostwa Europy w klasie Monotyp XV, w których udział wzięła rekordowa w ostatnich latach ilość 26 załóg: z Polski, Szwecji, Rosji, Estonii, Holandii i Finlandii.
Podczas pasjonujących wyścigów po lodowej nawierzchni doszło do niebywałej sytuacji, od kilkudziesięciu bowiem lat żadnej polskiej załodze nie udało się wygrać mistrzostw Europy, ani nawet żadnego z biegów, w trakcie ich trwania. Złą passę przełamała załoga P-7 Robert Śliwiński/ Peeter Sinivali,  którzy drugiego dnia trwania lodowych zmagań wygrali drugi wyścig, czym zasłużyli na gromkie owacje na linii mety. Mamy nadzieję, że to tylko przedsmak tego, co nas czeka w przyszłym roku.
 
Medaliści mistrzostw Europy 2013:
I miejsce: Bernhard Rost/ Tore Lewander  (Szwecja)  S-29
II miejsce: Vadim Bikler/ Alex Vostronosov (Rosja)  R-31
III miejsce: Vello Jurjo/ Andres Laul (Estonia) C-3
………………
Polacy plasujący się w dziesiątce:
6. Robert Śliwiński/Peeter Sinivali, P-7
9. Łukasz Jedliński/Andrzej Jedliński, P-15
 
Pełne wyniki można obejrzeć tutaj:  pdf  Mistrzostwa Europy klasy Monotyp XV
 
 

Czytaj także o innych imprezach Monotyp XV w sezonie 2012-2013:

Puchar Hotelu Robert’s Port (XV)

Puchar jez. Święcajty (XV)

Baltic Cup 2013, (XV)

I Lodowy Puchar Ekomarina Giżycko

Baltic Cup 2013, (XV)

FB SHARE